Що таке податкова амністія простими словами

Податкова амністія – це можливість для людини підтвердити легальність своїх статків. Тобто, якщо громадянин має активи, що не були оподатковані належним чином, то він може добровільно пройти одноразове (спеціальне) декларування, сплатити одноразовий збір та легалізувати такі активи.

Чому це потрібно? Якщо, наприклад, в майбутньому ви захочете здійснити дорогу покупку, то, ймовірно, зіткнеться з фінмоніторингом і буде поставлено питання: чи за легальні доходи ви здійснюєте таку покупку. Тож подана одноразова декларація буде підтвердженням легальності коштів покупки. Можна сказати, в такий спосіб держава дає можливість громадянам повернути гроші та інші активи у прозорий легальний обіг та пропонує почати життя з «чистого фінансового аркуша».

Що таке одноразове (спеціальне) добровільне декларування

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) нею за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.

Що це означає?

 1. Однаце добровільна процедура і покарання за неподання не передбачено.
 2. к в майбутньому відсутність задекларованих раніше доходів і активів може зіграти не на користь платника податків.
 3. Для прийняття рішення ПОДАВАТИ ( не подавати)оциніть обсяг задекларованих доходів за останні 10-15 років і обсяг активів, які є у власності .
 4. Якщо ж обсяг задекларованих раніше доходів нижче вартості активів, то доцільно розглянути можливість одноразової спеціальної декларації.

Які активи підлягають (спеціальному добровільному декларуванню) СДД

 • валютні цінності, тобто банківські метали,
 • національна валюта (гривня) і іноземна валюта,
 • права грошової вимоги ( депозити ,займи)
 • нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості),
 • об’єкти незавершеного будівництва,
 • рухоме майно, у тому числі транспортні засоби та інше цінне рухоме майно,
 • предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо
 • частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або

Що не потрібно декларувати?

 • одну або декілька квартир, сукупна площа яких не більше 120 кв. м.;
 • житлові будинки, сукупна площа яких в межах 240 кв. м.;
 • нежитлові будинки некомерційного призначення, площею не більше 60 кв. м.;
 • земельні ділянки, площею в межах норми безоплатної передачі (наприклад, площа присадибної ділянки у селах не більше 0,25 га, в селищах не більше 0,15 га, а в містах не більше 0.10 га);
 • один легковий автомобіль з середньою ринковою вартістю не більше 400 тис. грн., або з робочим об’ємом циліндру двигуна не менш як 3000 куб. см.;
 • грошові кошти в межах 400 тис. грн.

Яка процедура декларування? Скільки коштує спокій / амністія

Термін подачі з 01.09.2021 до 01.09. 2022

 • В електронній формі через електронний кабінет особистим ключем декларанта

Ставки :

 • 5% -Українські активи, а також ті, які переведені в Україну для цілей декларування можна амністувати під 5%.
 • 9% (7% для декларацій, поданих до 1 березня 2022) з зарубіжних активів .
 • Ставка може бути зменшена до 2,5%, якщо до подачі декларації декларант придбає на всю суму декларованих коштів держ.облігації з терміном обігу більше 1 року без права дострокового погашення.

Строки оплати :

протягом 30 календарних днів з дати подання або в розстрочку протягом 3х років трьома рівними платежами. В цьому випадку ставка складе 6%, 11,5% (9,5%) і 3% відповідно.

 • Несвоєчасна сплата збору тягне анулювання амністії і позбавлення декларанта державної гарантій і звільнення від відповідальності.

Які юридичні наслідки    неподання спеціальної декларації

 • Одноразове ( спеціальне) декларування є добровільним
 • Якщо фізична особа не скористується правом на одноразове спеціальне декларування, то така особа буде вважатися такою, що повідомила про те, що станом на 31.08.2022 у неї відсутні активи, набуті за рахунок доходів ,з яких не сплачено податки.

Як дізнатись про свої прибутки за останні 15 років

 • реєстр доходів кожної особи ведеться з 1995 року. ( спадщина, заробітна плата, і самостійно задекларовані доходи)
 • в електронному кабінеті платника ви отримаєте у відповідь на свій запит довідку про кожен рік, у якому у вас були доходи. Якщо ви не користуєтеся таким кабінетом принципово, то можете звернутися до центру обслуговування платників податків і протягом трьох днів отримаєте довідку.
 • Далі фізична особа повинна зіставити отримані прибутки з витратами на майно, що було придбано за останні 15 років.

Механізм декларування

готівкових коштів! Ризики!

Для цілей «амністії» до подання декларації особа повинна розмістити кошти у готівковій формі на поточному рахунку із спеціальним режимом використання в банках України.

Банк повинен встановити джерела походження коштів, що підлягають декларуванню тільки після зарахування їх на спец.рахунок декларанта. І за результатами такого вивчення Банк повинен вжити відповідних заходів, як вказано в Законі про фінмониторінг. Отже, для декларанта зберігається ризик блокування рахунку і декларованих коштів в рамках законодавства про фінмоніторинг.

ТОВ «Аудиторський Контроль України»

65039 Одеса пр.Гагаріна 25 офіс 450

49001 м.Дніпро вул.Воскресеньска 41 офіс 418

61145 м.Харків вул.Новгородська 3а офіс 412

+380957271616 Ольга Євтушенко