Постачання товарів/послуг, одиниці виміру яких відсутні у Класифікаторі (КСПОВО). Заповнення податкової накладної в цьому випадку та виправлення помилок

розміщено в: Новини

Відповідно до п. 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.09.2014 р. № 957 (у редакції наказу Мінфіну України від 14.11.2014 р. № 1129), графи 5.1, 5.2 податкової накладної заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (далі — КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної:
• у графі 5.1 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО;
• у графі 5.2 — код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.

На даний час КСПОВО затверджено наказом Держстандарту України від 09.01.97 р. № 8 (зі змінами та доповненнями).

При цьому існують випадки, коли платники податку постачають товари/послуги, одиниці виміру яких відсутні у КСПОВО (найчастіше це стосується одиниці виміру «послуга»).

На думку фіскалів, яку вони висловили в категорії 101.19 ЗІР, якщо послуга, що надається, не має одиниці обліку, у графі 5.1 зазначається «послуга», а графа 5.2 не заповнюється.
У разі складення податкової накладної на повне постачання послуги або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) у повному обсязі, у графі 6 податкової накладної зазначається «1».
У разі складення податкової накладної на часткове постачання послуги або на суму попередньої оплати частини вартості послуги у графі 6 зазначається відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, вказаного у договорі, або у разі отримання суми попередньої оплати у розмірі половини договірної вартості послуги у графі 6 вказується число «0,5».
Якщо в податковій накладній виникла арифметична помилка або помилка при заповненні номенклатури, коду УКТ ЗЕД тощо, то як це виправити, пояснює п. 21 Порядку № 957: «У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, в розрахунку коригування зазначаються виправлені дані».
Не зовсім зрозуміло, як застосувати таку норму практично. Проте контролери надали роз’яснення (див. запитання-відповідь з розділу 101.07 ресурсу База податкових знань (“ЗІР”)) щодо здійснення коригувань у разі зміни номенклатури, яким можна скористатись:
«У разі коли після отримання коштів та складання податкової накладної відбувається зміна номенклатури постачання товарів/послуг в межах отриманої суми (тобто ні товари, ні кошти не повертаються), платник податку – постачальник складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів, в якому одним рядком зазначає показники зі знаком “мінус” щодо товарів, номенклатура яких виправляється, та другим рядком – зі знаком “плюс” щодо товарів, які фактично постачаються на їх заміну. При цьому у графі 2 зазначається причина коригування – зміна номенклатури». Приклад заповнення ПН приведений на зображенні.
Тож виходить, що, зокрема, арифметичну помилку або помилку при заповненні номенклатури, коду УКТ ЗЕД можна також виправляти в розрахунку коригуванні двома рядками.

zapolnenue_nakladnoi_auditkontrol